Taxa Warszawa

Taxa Warszawa

Der er flere dusin taxafirmaer, der opererer i Warszawa. Der er et startgebyr i hver af dem, hvilket er omkring PLN 8. Den resterende del af regningen er gebyret pr. Kilometer ifølge en af 4 gældende takster.
Tarif 1 gyldig på hverdage fra kl. 06:00 – 22:00
Tarif 2 gyldig på hverdage fra kl. 22:00 – 06:00 og søndage og helligdage hele dagen
Tarif 3 gyldig for afgange uden for 1. tarifzone uden at bruge hjemrejsen på hverdage fra kl. 06:00 – 22:00
Tarif 4 gyldig for afgange uden for 1. tarifzone uden at bruge hjemrejsen på hverdage fra kl. 22:00 – 06:00 og søndage og helligdage hele dagen.

Gebyret i den første takst varierer mellem PLN 1,5 – 2,5PLN afhængigt af selskabet. Bemærk venligst, at de andre takster er et multiplum af taksten 1:

Tarif 2 = Tarif 1 x 1,5
Tarif 3 = Tarif 1 x 2
Tarif 4 = Tarif 1 x 3

TAXI WARSZAWA – Virksomhedsnavn og telefonnummer.
Euro Lux taxa 196-62
Orlik taxa 226710101
Wawa taxa 196-44
Taxi Plus 196-21-196-85
Mokotów taxa 226514444
Glob CAB-taxa 196-68
Top taxa 196-64
Wilanów Taxi 228587755
Gold Taxi 196-88
Grosik Taxi 226464646 jeg 501464646
Grochów Taxi 226101065
Sawa Taxi 226444444
OKAY- TAXA 196-28
Korrekt 781079514
Omega Taxi 222454545
Bayer Taxi 196-67
MPT 191-91
MEGA-taxa 226962222
Tarchomin Taxi 228113397
Super taxa 196-22 jeg 196-61
Tag en taxa 196-26
Body Taxi 196-24
Taxa Wilga 226733333
Tele-taxa 196-27
Gul taxa 228633333
Nabotaxi 226383333
Eco bil 123456789
EkoCab 226442222
Ekstra taxa 196-83
W-wa taxaforening 501492561
Taxa Partner 196-69
Volfra Radio Taxi 196-25
Overfør taxa 226442234
Trans taxa 196-29
Muranów taxa 226368000
By Warszawa 194-59
Delta taxa 604874046
Kometa Taxi 228532488
Ele Taxi 228111111
Centax 226523601
Atu Taxi 227177777
ME.RC taxa 226777777
Ekspres taxa 196-63
Ursyn Taxi 194 66 jeg 228555555
Copernicus taxa 226723223
Ekkotaxi 602879412
Sezam taxa 226222222
Ny taxa 196-87
Reduta taxa 228770000
Marion taxa 226146426
Farvetaxi 2001 501140554
Hej taxa 196-23