Trakt Królewski

Za skrzyżowaniem z ul. Karową znajduje się wystawiony w 1977 r. wg proj. Anny Kamieńskiej-Łapińskiej i arch. Zygmunta Jasionowskiego pomnik Bolesława Prusa – pisarza ściśle związanego z Warszawą, autora m.in. „Lalki”, „Emancypantek” i drukowanych w „Kurierze Warszawskim” ok. 1000 „Kronik Tygodniowych”.

Po zach. stronie Traktu Królewskiego (pod nr. 11) znajduje się zbudowany w latach trzydziestych XX w. wg proj. Stefana Bryły i Czesława Przybylskiego „Dom bez kantów” (nazwa zwyczajowa związana zapewne z brakiem prostokątnych narożników – kantów), zwany też „Domem pod Arkadami”.

Na wprost ul. Królewskiej znajduje się zespół klasztorny ss. wizytek (pod nr. 34). Zakon ss. wizytek został sprowadzony w 1654 r. z Francji przez Ludwikę Marię Gonzagę – żonę króla Jana Kazimierza. Murowany kościół pw. Opieki św. Józefa zbudowany w latach 1725-56 zapewne wg proj. Józefa Fontany. Jest budowlą barokową, trójnawową w układzie bazylikowym z nawami bocznymi w formie połączonych ze sobą kaplic i wydzielonym, zamkniętym prosto prezbiterium. Od frontu imponująca, trójkondygnacyjna fasada ozdobiona rokokowymi rzeźbami dłuta J. J. Plerscha. Wnętrze ozdobione jest rokokową sztukaterią. Wewnątrz ołtarz główny z figurami wykonanymi przez J. J. Plerscha, obrazem „Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny” namalowanym przez Tadeusza Kuntzego-Konicza, i hebanowym tabernakulum wykonanym w 1654 r. zapewne we Francji, rokokowa ambona w kształcie łodzi Piotrowej (dzieło J. J. Plerscha), pomniki: Kazimierza Brodzińskiego (dłuta Władysława Oleszczyńskiego) z 1862 r. i Tadeusza Czackiego (dłuta Oskara Sosnowskiego) z 1861 r„ tablica upamiętniająca Jędrzeja Śniadeckiego z płaskorzeźbionym portretem wykonanym przez Piusa Welońskiego (1898 r.), marmurowe epitafia z brązowymi popiersiami Henryka Marconiego i Bolesława Podczaszyńskiego (dzieła Bolesława Sy-rewicza z 1884 r.), Juliana Bartoszewicza (dłuta Andrzeja Pru-szyńskiego z 1871 r.). Tak bogaty wystrój kościoła zachował się dlatego, że kościół w zasadzie jako jeden z nielicznych zabytków w Warszawie nie uległ poważniejszym zniszczeniom.

Na placyku przed kościołem znajduje się odsłonięty w 1987 r. pomnik prymasa Stefana Wyszyńskiego – wykonany wg proj. Andrzeja Renesa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *