Taxi Warszawa

Taxi Warszawa

Det finns flera dussin taxiföretag i Warszawa. Det finns en startavgift i var och en av dem, vilket handlar om PLN 8. Resten av räkningen är avgiften per kilometer enligt en av 4 tillämpliga tariffer.
Taxa 1 giltig på vardagar från och med. 06:00 – 22:00
Taxa 2 giltig på vardagar från och med. 22:00 – 06:00 och söndagar och helgdagar hela dagen
Taxa 3 giltigt för avgångar utanför den första tariffzonen utan att använda returresan på vardagar från och med. 06:00 – 22:00
Taxa 4 giltigt för avgångar utanför den första tariffzonen utan att använda returresan på vardagar från och med. 22:00 – 06:00 och söndagar och helgdagar hela dagen.

Avgiften i den första taxan varierar mellan PLN 1,5 – 2,5PLN beroende på företag. Vänligen notera, att de andra tarifferna är en multipel av taxan 1:

Taxa 2 = Tariff 1 x 1,5
Taxa 3 = Tariff 1 x 2
Taxa 4 = Tariff 1 x 3

TAXI WARSZAWA – Företagsnamn och telefonnummer.
Euro Lux Taxi 196-62
Orlik Taxi 226710101
Wawa Taxi 196-44
Taxi Plus 196-21-196-85
Mokotów-taxi 226514444
Glob CAB Taxi 196-68
Top Taxi 196-64
Wilanów Taxi 228587755
Gold Taxi 196-88
Grosik Taxi 226464646 i 501464646
Grochów Taxi 226101065
Sawa Taxi 226444444
OK- TAXI 196-28
Korrekt 781079514
Omega Taxi 222454545
Bayer Taxi 196-67
MPT 191-91
MEGA Taxi 226962222
Tarchomin Taxi 228113397
Super Taxi 196-22 i 196-61
Ta en taxi 196-26
Kroppstaxi 196-24
Taxi Wilga 226733333
Tele Taxi 196-27
Gul taxi 228633333
Grann taxi 226383333
Eco Car 123456789
EkoCab 226442222
Extra taxi 196-83
W-wa taxiförening 501492561
Taxipartner 196-69
Volfra Radio Taxi 196-25
Transfer taxi 226442234
Trans Taxi 196-29
Muranów Taxi 226368000
Staden Warszawa 194-59
Delta Taxi 604874046
Kometa Taxi 228532488
Ele Taxi 228111111
Centax 226523601
Atu Taxi 227177777
ME.RC Taxi 226777777
Express taxi 196-63
Ursyn Taxi 194 66 i 228555555
Copernicus Taxi 226723223
Echo Taxi 602879412
Sezam Taxi 226222222
Ny taxi 196-87
Reduta Taxi 228770000
Marion Taxi 226146426
Färgtaxi 2001 501140554
Hej Taxi 196-23