O Warszawie

Główne atrakcje turystyczne i najważniejsze zabytki Warszawy znajdują się w centrum miasta. Większość z nich usytuowana jest wzdłuż dawnego Traktu Królewskiego biegnącego od Zamku Królewskiego na Starym Mieście przez historyczne ulice Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, Aleje Ujazdowskie aż do letniej rezydencji króla, pałacu w Wilanowie. Przy tej trasie usytuowany jest także najpiękniejszy park Warszawy, Łazienki Królewskie oraz wiele wspaniałych kościołów, dawnych rezydencji magnackich i zabytkowych kamienic.

Wydarzenia historyczne odcisnęły trwały ślad w architekturze miasta. Szczególnie II wojna światowa dotkliwie doświadczyła stolicę i jej mieszkańców. Bohaterskie zrywy powstańcze Żydów w Getcie Warszawskim oraz Powstanie Warszawskie w 1944 roku doprowadziły do zniszczenia blisko 80% powierzchni miasta. Zostało ono po wojnie pieczołowicie odbudowane.

Centrum miasta prezentuje mi. in. zabytki architektury socrealizmu, z Pałacem Kultury i Nauki na czele, który kontrastuje z nowoczesnymi biurowcami i drapaczami chmur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *