Dzielnice Warszawy

Dzielnice Warszawy

Zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni, Warszawa jest największym polskim miastem. Jej 18 dzielnic tworzy integralną całość o niepowtarzalnej harmonii – pomimo historycznych i kulturowych podziałów.

Tak naprawdę podział administracyjny stolicy można by przeprowadzić na dwa sposoby: po pierwsze – Warszawa prawo- i lewobrzeżna, po drugie – właśnie według dzielnic. Oficjalnie uznana jest jedna tylko ta druga wersja, zatem przyjrzyjmy się po kolei wszystkim „kawałkom miasta”.

Bemowo

W Polsce szerzej znane przede wszystkim z powodu lotniska – dawniej wojskowego – na terenie którego dziś odbywają się między innymi ważne imprezy motoryzacyjne oraz koncerty muzycznych gwiazd. Tu także mieści się Wojskowa Akademia Techniczna, znana z wysokiej jakości kształcenia swoich słuchaczy. Bemowo, częścią Warszawy stało się dopiero w 1951 roku. Dziś na terenie rolniczego do niedawna terenu  błyskawicznie rozwija się nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.

Białołęka

Położona w północnej części prawobrzeżnej Warszawy dzielnica jest jedną z atrakcyjniejszych pod względem mieszkalnym części stolicy. Powstaje tu mnóstwo osiedli mieszkaniowych i domów, co jednocześnie przekłada się na olbrzymi odsetek mieszkańców pochodzących spoza stolicy.

Białołęka graniczy z Rezerwatem Łęgi Czarnej Strugi, a na jej terenie znajduje się szlak wodny prowadzący nad Zalew Zegrzyński.

Bielany

To jedna z piękniejszych warszawskich dzielnic. Leży w północnej części miasta, w pobliżu Kampinoskiego Parku Narodowego. Charakteru nadaje jej przede wszystkim olbrzymia ilość zieleni, której pokaźną część stanowią Lasek Bielański, Park i Las Młociński. Sam Lasek Bielański jest miejscem wyjątkowo popularnym wśród mieszkańców stolicy, którzy chętnie przyjeżdżają tu na rowerowe i piesze wycieczki.

Mokotów

Położony na południu, po lewej stronie Wisły, liczy sobie ponad 220 tysięcy mieszkańców. Mieszczą się tu między innymi ambasady i siedziby wielu znanych firm oraz ważnych urzędów. Blisko stąd także do lotniska. Mokotów jest jednak przede wszystkim dzielnicą mieszkaniową, a ukryte wśród głębokiej zieleni jego starszych części dostojne – często przedwojenne – wille nadają mu niepowtarzalnego charakteru.

Ochota

To dzielnica ludzi młodych, bowiem aż co piąty jej mieszkaniec nie ukończył jeszcze 15 lat! Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo Śródmieścia Ochota jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Swoje siedziby mają tu największe międzynarodowe koncerny, powstają tu wysokościowce oraz nowe osiedla mieszkaniowe.

Praga Południe

Licząca niemal 180 tysięcy mieszkańców dzielnica rozwija się bardzo dynamicznie, głównie ze względu na duże zainteresowanie ze strony deweloperów stawiających tu luksusowe apartamentowce. Nie wolno jednak zapomnieć też o Saskiej Kępie, dziś modnej wśród gwiazd popkultury, niegdyś pretendującej do miana enklawy arystokracji.
Praga Południe to także Park Skaryszewski będący prawdziwą oazą zieleni i wspaniałym miejscem na letnie spacery.

Praga Północ

Nazywana czasem „prawdziwą Pragą” jest jedną z dzielnic, w których znaleźć można liczne ślady „dawnej Warszawy”. Jest też jedną z najstarszych warszawskich dzielnic i zachowała do dziś swój historyczny charakter. Niestety, Praga Północ jest także obiektem rosnącego zainteresowania ze strony inwestorów, którzy w ramach pogoni za sukcesem biznesowym nie zawsze potrafią lub chcą docenić jej historyczne dziedzictwo.

Rembertów

Pierwsze wzmianki o nim pochodzą dopiero z 1915 roku, ale już w 1939 – na pięć miesięcy przed wybuchem II wojny światowej – uzyskał prawa miejskie. Dziś jest dzielnicą o charakterze przede wszystkim mieszkalnym i rekreacyjno-sportowym. Aż 30% jego powierzchni zajmują lasy.

Śródmieście

Najbardziej znana i rozpoznawalna dzielnica stolicy, prawdziwe „miasto w mieście”. Warszawa jaką znamy z filmów i seriali to w dużej mierze właśnie Śródmieście. Choć zajmuje zaledwie 3% powierzchni administracyjnej metropolii, to zamieszkuje tu aż 10% jej mieszkańców. Tu także mieści się większość najważniejszych polskich urzędów.

Śródmieście jest ośrodkiem biznesu, polityki, sportu, kultury… Można tak wymieniać jeszcze długo, dość jednak powiedzieć, że dzielnica jest bijącym sercem nie tylko samej Warszawy, ale i Polski. A góruje nad nią najsłynniejszy budynek epoki PRL-u: Pałac Kultury i Nauki – dawniej im. Józefa Stalina.

Targówek

Leży w prawobrzeżnej Warszawie i jest dzielnicą wyjątkowo zróżnicowaną. Znajdziemy tu zarówno obszary typowo przemysłowe, jak i tereny o charakterze stricte mieszkalnych – na Targówku i Bródnie są to przeważnie blokowiska, Zacisze natomiast zabudowane jest głównie domkami jednorodzinnymi. Powszechnie Targówek uznawany jest jednak za typową „sypialnię” miasta.

Ursus

Maleńki i dość oddalony od centrum miasta Ursus jest w przeważającej części dzielnicą mieszkalną. Od kilkunastu lat doskonale rozwija się tu budownictwo mieszkaniowe – o tyle atrakcyjne, że nowe mieszkania są tu, jak na warszawskie standardy, wciąż jeszcze stosunkowo tanie.

Ursynów

To kolejne „miasto w mieście” i największa „sypialnia” stolicy. Leży w południowej części miasta i zajmuje niemal 9% jego całkowitej powierzchni. Ze względu na dobre skomunikowanie z centrum Warszawy oraz dużą populację mieszkańców jest wręcz skazany na szybki rozwój. Ze względu na infrastrukturę – kulturalną, naukową, handlową i usługową – na Ursynowie można w zasadzie spędzić całe życie bez potrzeby odwiedzania żadnych innych dzielnic stolicy.

Wawer

Położony na południu, po prawej stronie Wisły (bezpośrednio do niej przylegający) Wawer jest dzielnicą domków jednorodzinnych i ośrodków sportowo-rekreacyjnych. Znajduje się tu także wiele pensjonatów, co bez wątpienia wynika między innymi z jego „zielonego” charakteru – aż 35% terenu pokrywają lasy.

Wesoła

Jeszcze w pierwszej połowie 2002 roku nie była dzielnicą Warszawy. Jest na mapie stolicy miejscem wyjątkowym – prawdziwą oazą zieleni i zdrowego powietrza. W ponad 60% pokryta sosnowymi lasami charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem, dzięki któremu wielu mieszkańców Warszawy traktuje ją niczym „podręczne uzdrowisko”

Wilanów

Jest znany przede wszystkim ze… znanych! Dzielnica ekskluzywnych apartamentów i luksusowych wilii jak magnes przyciąga bogatych i rozpoznawalnych – ludzi polityki, biznesu i bardzo szeroko pojętej sztuki. W Wilanowie jest wszystko, czego potrzeba do życia, a nawet więcej: pola golfowe, zabytki, rezerwaty przyrody i drogie sklepy. Jednocześnie jest to jeden z najstarszych zamieszkanych obszarów leżących na terenie współczesnej Warszawy.

Włochy

Największym polskim lotniskiem jest Lotnisko Chopina czyli Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Znajduje się ono właśnie w tej dzielnicy. Włochy ujmują przede wszystkim kameralną zabudową – co wynika w dużej mierze z ograniczeń budowlanych stawianych przez wymogi bezpieczeństwa ruch lotniczego. Jest to także dzielnica, w której panuje jeden z najniższych poziomów bezrobocia w całej stolicy.

Wola

Niegdyś przemysłowe przedmieście stolicy, dziś atrakcyjny obszar inwestycyjny. Powstają tu nowe osiedla mieszkaniowe, a swoje siedziby lokuje wiele największych, międzynarodowych przedsiębiorstw. Co ciekawe – według statystyk policyjnych jest to też najniebezpieczniejsza dzielnica Warszawy.

Wola ma natomiast olbrzymie znaczenie historyczne, bowiem w XVII wieku odbywały się tu wybory kolejnych królów Polski w ramach wolnych elekcji.

Żoliborz

Przez wielu uznawany jest – szczególnie jego starsza część – za najpiękniejszą dzielnicę Warszawy. Żoliborz ma charakter mieszkaniowo-rekreacyjny, pełen jest terenów zielonych i miejsc o wyjątkowym znaczeniu historycznym. I to właśnie tu, nie licząc rzecz jasna warszawskich parków, jesienią jest najwięcej kasztanów. Tych samych, o których śpiewał wokalista zespołu T-Love w piosence o znamiennym tytule „Warszawa”.