Biele

Wieś. Ok. 500 m na płd. od szosy, na wysokiej skarpie doliny Wkry, grodzisko wczesnośredniowieczne, zwane Napoleońskimi Górami. Jest to wał ziemny o wysokości ok. 4 m, w kształcie czworoboku.

3 km na wsch. – Gromadzyn. We wsi obelisk z kamienia polnego wystawiony w miejscu rozebranego w 1904 r. kościoła par. pw. św. Stanisława.

4 km na płn. zach. – Wierzbówiec. We wsi na wzniesieniu porośniętym drzewami kamienne fundamenty kościoła par. pw. św. Doroty wzmiankowanego w 1411 r., wzniesionego na nowo jako filialny w 1774 r., rozebranego w końcu XIX w.

5 km na płn. zach. – Smardzewo. Wieś nad Raciążnicą (prawy dopływ Wkry). W czasie wojny polsko-bolszewickiej 16 sierpnia 1920 r. doszło tu do potyczki wojsk polskich z oddziałami bolszewickimi z 18 i 54 Dywizji Strzelców ze składu XV armii.

Kościół par. pw. Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1930-38 wg proj. Jerzego Raczyńskiego i Juliusza Żakowskiego, murowany. W ołtarzu głównym cieszący się lokalnym kultem, uważany za cudowny obraz Matki Boskiej Bocheńskiej z 1638 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *