Witkowice

3 km na płd. wsch. od wsi Kamion – Witkowice. Wieś położona na zach. brzegu Bzury. We wrześniu 1939 r. była tu jedna z najważniejszych przepraw przez Bzurą taborów i artylerii armii „Poznań” i „Pomorze”. Nastąpiło tu duże, bezładne nagromadzenie pojazdów, które było celem dla samolotów niemieckich.

Obok dworu znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom – uczestnikom „Bitwy nad Bzurą” we wrześniu 1939 r., wystawiony przez harcerzy ze Skierniewickiej Chorągwi ZHP. W pobliżu mostu na Bzurze tablica otoczona stylizowanymi pozostałościami taborów wojskowych upamiętniająca przeprawę przez tę rzekę Żołnierzy polskich z armii „Poznań” i „Pomorze” 16-19 września 1939 r.

Dwór wzniesiony na pocz. XX w. W końcu lat osiemdziesiątych XX w. gruntownie wyremontowany. O cechach klasycyzmu, murowany z cegły i otynkowany, parterowy z mieszkalnym poddaszem, z piętrową częścią środkową zwieńczoną trójkątnym szczytem. Od frontu portyk z 2 parami kolumn toskańskich dźwigający taras pierwszego piętra. Nakryty dachem dwuspadowym.

Pozostałości parku krajobrazowego z XIX w.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *