Luberadz

Luberadz. Wieś nad Łydy nią, wzmiankowana w 1239 r.

W XIX w. we wsi pracowały gorzelnia, browar, cegielnia i smolarnia.

Pałac -jedna z najciekawszych siedzib wiejskich w Polsce, usytuowany na skarpie rzecznej, wzniesiony w 1789 r. wg proj. Hilarego Szpilowskiego dla Józefa Dembowskiego, chorążego ziemi zawkrzeń-skiej. Następnie pałac należał do Zielińskich, Karskich, Dzierżanowskich, Cybulskich, Woldenbergów, Rozenzweigów i Piechowskich.

Po II wojnie światowej mieścił szkołę, a następnie magazyn. Przebudowywany w łatach 1870-80 i ok. 1902 r. Budowla utrzymana jest w stylu klasycyzmu. Murowana i tynkowana, piętrowa. Zbudowana jest na planie dwóch skrzydeł różnej wielkości łączących się ze sobą pod kątem rozwartym. Frontem zwrócona jest ku płd. zach. Pośrodku elewacji frontowej, w miejscu połączenia skrzydeł czterokolumnowy, przyścienny portyk joriski, zwieńczony trójkątnym szczytem i tympanonem ozdobionym herbem właściciela i dekoracyjnym ornamentem. Elewacja tylna w skrzydle zach. ma narożną, piętrową loggię. Na ścianie bocznej zach. umieszczony jest portyk wgłębny, a na ścianie wsch. druga loggia. Wewnątrz na styku skrzydeł, na piętrze owalna sala balowa o kilkunastu półkolumnach mozaikowych ze stiuku. W niektórych pomieszczeniach zachowane resztki dawnej dekoracji malarskiej. W jadalni znajdowały się malowidła wykonane techniką al fresco przedstawiające widoki warszawskich Łazienek i pomnika króla Jana III Sobieskiego. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym ukształtowanym w 1 poł. XIX w. z okazami kasztanowców, grabów i lip oraz szpalerami świerkowym i grabowo–lipowym. W parku zachował się lamus z początku XIX w.

Przy drodze do Malużyna dwa pomnikowe dęby o obwodach pni 475 i 410 cm.

6 km na płn. zach. – Młock. We wsi park podworski z XIX w. o powierzchni 2 ha z okazami starych jesionów, świerków i dębów oraz dwoma stawami, a także pomnik przyrody – dąb szypułkowy „Uparty Mazur” o obwodzie pnia 817 cm, mający zapewne ok. 700 lat (przy drodze do Ojrzenia, na płd. skraju wsi).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *