Góra

Góra

Wieś wzmiankowana w 1349 r. Należała m.in. do Górskich, Gawareckich i Krasińskich. 13-18 sierpnia 1920 r. w okolicach wsi stoczono kilka potyczek. 19 sierpnia 1920 r. korpus kawalerii „Kawkor” G. Gaya (właśc. Gaik Bżyszkjan) walczył tu z kawalerią polską. Z Góry pochodził Stanisław Górski (zm. 1572 r.), historyk, zbieracz dokumentów („Acta Tomiciana”), twórca archiwum akt państwowych z czasów króla Zygmunta Starego.

Kościół par. pw. św. Jakuba Starszego, wzniesiony w 1723 r., przebudowany w 1839 r. Drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany z olistwowaniem. Pośrodku kalenicy umieszczona wieża na sygnaturkę. Na rzucie prostokąta z prezbiterium wydzielonym wewnątrz zamkniętym prosto. Wnętrze podzielone 4 parami słupów na 3 nawy. Ołtarz główny i 2 boczne w stylu regencji z 1 poł. XVIII w. Baptysterium rokokowe z 1774 r. Murowana dzwonnica neogotycka z końca XIX w.

Dwór zbudowany w 1880 r. dla Olszewskich. Murowany i tynkowany, boniowany na narożach. Późnoklasycystyczny z elementami neorenesansowymi. Wzniesiony na rzucie prostokąta. Parterowy z piętrowym ryzalitem środkowym. Pośrodku fasad czterokolumnowe portyki podtrzymujące tarasy pierwszego piętra. Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *