Wyszogród

Kościół i klasztor Franciszkanów, ul. Klasztorna. Kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej, w latach 1805-1945 ewangelicki, zbudowany w 1408 r., rozbudowany (dodanie nawy po spaleniu drewnianej) w latach 1661-75, murowany, późnogotycko-barokowy, jednonawowy z wyodrębnionym prezbiterium. Złożony z późno-gotyckich: prezbiterium i przylegającej do niego od południa kaplicy pw. św. Anny, murowanych z cegły oraz barokowej nawy murowanej i tynkowanej. Prezbiterium opięte jest na narożach dwuuskokowymi szkarpami, a od wschodu zwieńczone jest szczytem schodkowym, pięciodzielnym, rozczłonkowanym kątowymi filarkami przechodzącymi w sterczyny, pomiędzy którymi znajdują się wimpergi z kolistymi wnękami (dawniej przeźroczami) i ułożone piętrowo blendy. Fasada z portalem, umieszczona od zachodu, obramowana jest parami pilastrów toskańskich. W elewacji wsch. triada składająca się z okna na osi i wnęk po bokach. Wewnątrz nawy sklepienie kolebkowe z lunetami, ściany ozdobione pilastrami toskańskimi. W kaplicy płd. sklepienie krzyżowo-żebrowe zbudowane z użyciem profilowanej cegły. Ołtarz główny barokowy z 2 poł. XVII w. Ambona barokowa z XVIII w., z sześciobocznym korpusem i rzeźbą pelikana karmiącego młode. Do kościoła od płn. przylega jedyne zachowane wsch. skrzydło klasztoru (pierwotnie czworobocznego), murowanego, zbudowanego po 1684 r., przebudowanego na pocz. XIX w. Elewacja klasztoru trzyosiowa, rozczłonkowana pseudo-pilastrami. W pobliżu dawna pastorówka, murowana, zbudowana ok. poł. XIX W.

Drewniany most na Wiśle. Zbudowany przez jeńców polskich i radzieckich w 1944 r. w miejscu i z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych poprzedniego, stalowego mostu zbudowanego w latach 1916-17, a zburzonego w 1939 r. Most zbudowany był w całości (filary, dźwigary, izbice, przęsła) z drewna pochodzącego z Puszczy Kampinoskiej. Częściowo zniszczony został w czasie działań wojennych w styczniu 1945 r. Po wojnie odbudowany, ale ze względu na materiał konstrukcyjny był wielokrotnie uszkadzany na skutek naporu kry lodowej bądź powodzi. W latach 1960-67 dźwigary drewniane zastąpiono stalowymi. Most ma 1285 m długości (wraz z mostem na Bzurze 2000 m) i składa się z 56 przęseł o rozpiętości 21,3 m oraz stalowego przęsła żeglugowego o długości 42 m. W sąsiedztwie mostu, na płd. brzegu Wisły, końcowa stacja linii kolejowej wąskotorowej z Sochaczewa (uruchomionej w latach dwudziestych XX w., zawieszonej w 1985 r.). Na Wiśle poniżej drewnianego trwa budowa nowego mostu.

Pomnik z granitowym popiersiem Jana Śniadeckiego (1756— -1830) – matematyka, astronoma i filozofa, patrona szkoły (ul. Niepodległości 11 A).

Pomnik w miejscu cmentarza żydowskiego przy ul. Niepodległości. Poświęcony jest Żydom z Wyszogrodu – ofiarom II wojny światowej. Teren wokół pomnika uporządkowano w 1989 r. Cmentarz przy ul. Niepodległości. Grób zbiorowy 15 żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r., mogiła księdza Michała Serafina zamordowanego przez Niemców w Płocku w 1942 r., grób Piotra i Janiny Kopańskich zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców w obozie w Pomiechówku – z cało-postaciowymi, naturalnych rozmiarów rzeźbami przedstawiającymi zmarłych.

Drewniany wiatrak paltrak z poł. XIX w. (ul. Zamieście 63).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *