Modlin-Twierdza

Wśród bardzo licznych obiektów architektury obronnej na uwagę zasługują m.in.: budynek koszar powstały w latach 1864-75, mający 2300 m długości, zbudowany na planie nieregularnego wielokąta Z dużym dziedzińcem wewnętrznym, reduta Napoleona zbudowana w latach 1811-12 jako śródszaniec w formie działobitni, murowana, piętrowa, ułożona na planie kwadratu z dziedzińcem wewnętrznym, otoczona fosą, i działobitnia gen. Dahna zbudowana w 1839 r. jako osłona bastionu obwodu wewnętrznego umocnień twierdzy, murowana, piętrowa, mająca 52 stanowiska artyleryjskie, ułożona na planie półkola z 2 parterowymi skrzydłami i dziedzińcem wewnętrznym, otoczona fosą i przeciw skarpą. Kasyno oficerskie Z trzeciej ćwierci XIX w., obecnie Klub Garnizonowy. Budynek murowany i otynkowany, z zewnątrz w stylu neogotyckim. Wewnątrz zwracają uwagę schody z białego marmuru i balustradą kutą z żelaza, ozdobioną dekoracją o motywach roślinnych i dwoma gryfami po bokach. Interesująca jest również architektura innych obiektów, takich jak bramy, wieża ciśnień, młyn, piekarnia, prochownie, stacja gołębi pocztowych, elektrownia, a nawet latryny. Nie użytkowane obecnie niektóre obiekty twierdzy, np. kazamaty, poterny i schrony, stanowią dogodne miejsce bytowania nietoperzy. Część fortów, np. w Janówku czy Dębinie, wykorzystywana jest do treningów osób uprawiających wspinaczkę górską.

Pomnik Obrońców Modlina w 1939 r., odsłonięty w 1957 r., w formie słupa granitowego zwieńczonego zniczem. Po bokach 2 postacie Żołnierzy i 2 armaty. Przed II wojną światową zamiast znicza na postumencie umieszczone było popiersie Józefa Piłsudskiego.

Na cmentarzu fortecznym, założonym w 2 poł. XIX w. na potrzeby rosyjskiej załogi twierdzy (w płn. -zach. części twierdzy pomiędzy zewnętrznym obwodem umocnień a szosą), krzyż prawosławny, mogiła żołnierzy niemieckich poległych w 1915 r., groby legionistów polskich poległych w latach 1918-20, mogiły ok. 500 żołnierzy polskich poległych w 1920 r., groby żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. oraz odsłonięty w 1997 r. pomnik Żołnierzy polskich poległych w 1920 i 1939 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *