Zakroczym

Kościół i klasztor Kapucynów zbudowane w latach 1757-1765, barokowe, murowane i tynkowane. Pseudobazylikowy kościół pw. św. Wawrzyńca poprzedzony jest dziedzińcem. Wewnątrz dziedzińca tablice pamiątkowe poświęcone żołnierzom WP walczącym we wrześniu 1939 r. i partyzantom AK rejonu „Zakroczym”. Wewnątrz obrazy Szymona Czechowicza z 2 poł.

XVIII w. przedstawiające św. Wawrzyńca (ołtarz główny) i św. Antoniego Padewskiego oraz tablica z 1974 r. poświęcona o. Honoratowi Koźmińskiemu, kapucynowi, przebywającemu w tym klasztorze w latach 1874-92, twórcy wielu zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, beatyfikowanemu w 1988 r. W trój-skrzydłowym klasztorze niewielkie muzeum sztuki sakralnej oraz refektarz, w którym 11-20 września 1831 r. miały miejsce posiedzenia rządu i sejmu powstańczego (tamże tablica pamiątkowa). Klasztor wsławił swoją działalnością na forum międzynarodowym, związaną z walką z uzależnieniami ludzi od alkoholu, leków i innych substancji chemicznych, przebywający tu o. Benignus Sosnowski (1916-97).

Grodzisko wczesnośredniowieczne „Czubajka” na Górze Zamkowej, obok którego znajdował się drewniany zamek strzegący przeprawy przez Wisłę.

Fort nr 1 twierdzy modlińskiej. Składa się z lunety, kószar, wielkiej kaponiery szyjowej, wałów (częściowo rozkopanych) i kaponiery. Jest dobrze zachowany, choć częściowo jest wykorzystywany na wysypisko śmieci. Na jego terenie pomnik ku czci więźniów obozu przejściowego z 1944 r., z których ok. 12000 zostało uratowanych dzięki pomocy zakroczymian.

Dom przy ul. Świerczewskiego 10 wzniesiony w początkach XIX w. z cegły pochodzącej z zamku zakroczymskiego.

Szkoła podstawowa ufundowana przez byłych więźniów Fortu nr 1 z czasów\II wojny światowej. Jest ona wyrazem wdzięczności byłych więźniów wobec mieszkańców miasta za bezinteresowną pomoc otrzymywaną od nich. Na szkole tablica pamiątkowa. Wewnątrz w holu tablica upamiętniająca żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r.

Na cmentarzu groby ok. 600 żołnierzy polskich poległych w 1939 r. z tablicą pamiątkową oraz groby ofiar II wojny światowej, pomordowanych w 1944 r.

Liczne punkty widokowe na dolinę Wisły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *